Rates & Services

Private Lessons

Standard Lesson: $59.00 per 1 hour lesson (Includes Lane Fee)

  • Includes one-on-one lesson with standard review

Video Lesson: $79.00 per 1 hour lesson (Includes Lane Fee)

  • Includes one-on-one lesson with advanced review
  • Video and Pictures shared via Google Drive

Advanced Video Lesson with Video Analysis: $99.00 per 1 hour lesson (Includes Lane Fee)

  • Includes one-on-one lesson with ultimate review
  • Videos and Pictures shared via Google Drive
  • Video Analysis emailed directly to you
  • Voice Over Analysis & video comparison from start of lesson to end of lesson

Group Lessons

Standard Group Lesson (2 students): $69.00 per 1 hour lesson (Includes Lane Fee)

  • Includes group lesson with standard review for each bowler

Video Group Lesson (2 students): $89.00 per 1 hour lesson (Includes Lane Fee)

  • Includes group lesson with standard review for each bowler
  • Video & Pictures shared via Google Drive

Standard Group Lesson (3 or 4 students): $99.00 per 1 hour lesson (Includes Lane Fee)

  • Includes group lesson with standard review for each bowler

League Bowler Lessons

$29.00 per 1/2 hour lesson (Includes Lane Fee)

  • Includes one-on-one lesson
  • Review sheet for league
Must be a league bowler at any of the 5 bowling centers.
Del Rio Lanes, Keystone Lanes, Cal Bowl, Forest Lanes, Saddleback Lanes

 USBC Junior League Bowlers & New Youth Bowlers – $10.00 OFF any 1hr private lesson.

 

Payment Methods

CASH PAYMENT PREFERRED

 DEBIT & CREDIT

NO CHECKS

Payment at time of lesson

*All prices are set and are non-negotiable*

 

Private Lesson Package

4 (Standard Lessons & 1 (Video Lesson) + 1 FREE Follow-Up (Standard  Lesson) 

  • Total of 6 one hour lessons
  • A $374.00 value!
  • Savings of $59.00
  • Initial video & pictures will be taken during lesson 1
  • Secondary video & pictures will be taken during lesson 3 to illustrate students progress
  • The full video lesson will take place during lesson 5 with video from 3 angles (front/back/side) & pictures
  • Add voice over video analysis for just $20.00
  • Price=$315.00
  • Total Price w/ Video Analysis = $335.00

Group Lesson for 2 Students Package

4 (Standard Group Lessons for 2) & 1 (Video Lesson for 2) + 1 FREE Follow-Up (Standard Group Lesson for 2) 

  • Total of 6 one hour lessons
  • A $434.00 value!
  • Savings of $69.00
  • Initial video & pictures will be taken during lesson 1
  • Secondary video & pictures will be taken during lesson 3 to illustrate students progress
  • The full video lesson will take place during lesson 5 with video from 3 angles (front/back/side) & pictures
  • Add voice over video analysis for just $20.00 per student, $40.00 for both students
  • Price = $365.00
  • Total Price w/ Video Analysis for 1 student = $385.00
  • Total Price w/ Video Analysis for 2 students = $405.00

Terms & Conditions for Lesson Packages

  • Packages will be purchased in person at time of first lesson
  • Packages must be paid in full at time of first lesson
  • Payment in the form of CASH/DEBIT/CREDIT (No Checks)
  • Packages (first 5 lessons) must be used within a 2 month time frame from date of purchase
  • FREE Follow-Up Lesson must be used within 1 month of the conclusion of the lesson package completion
  • Video lessons respectively will be held during the 5th lesson to capture students full transformation
  • All videos & pictures will be sent to student(s) after the conclusion of the 5th lesson
  • Bowling Guys will have the right to use video & pictures from students lessons for marketing purposes
  • All terms must be agreed upon and video release form signed in order to purchase discount package
  • No Exchanges, Returns or Exceptions
  • All prices are set and are non-negotiable

%d bloggers like this: